Dansk Automationsselskab · H. C. Andersens Boulevard 18 · DK-1787 København V · Tlf.: 33 77 34 14 · E-mail: dau@dau.dk · CVR-nr.: 82 47 98 13
 
Eksportér til din kalender

DAu Uddannelsesdag 2017

25-10-2017 · Kl. 10:00 - 15:00 · Erhvervsakademiet Lillebælt


 



Praktisk information
Tid: Onsdag den 25. oktober kl. 10.00-15.00
- Registrering og kaffe fra kl. 09.30-10.00
Sted: Erhvervsakademiet Lillebælt
Seebladsgade 1
5000 Odense C
Pris: Deltagelse er gratis for alle, men der opkræves et no-show-fee på 1000 kr. 
Tilmelding: Deadline for tilmelding er 18. oktober 2017
Kontaktperson: Chefkonsulent Christine Bernt Henriksen
Mail: cbh@di.dk

Se printvenligt program her.

Hvordan bygger vi IT ind i automationsuddannelserne?

IT er ved at blive bygget ovenpå automatiseringen i industrien. Den stærkt øgede dataopsamling, databehandling og dataintegration på tværs af den enkelte industrivirksomhed stiller nye krav til indholdet af uddannelserne og efteruddannelserne.
På uddannelsesdagen vil virksomheder, eksperter og uddannelsesinstitutioner give deres bud på, hvad mere IT og flere data stiller af krav til jobfunktionerne, uddannelserne og efteruddannelse. Vi sætter spot på, hvad industriens behov er, hvad virksomhederne selv gør, og hvordan uddannelsesinstitutionerne kan være med til at løse disse behov.
 
Du får mulighed for at give din bud på, hvad der er behov for af kompetenceudvikling, udveksle erfaringer på tværs samt blive inspireret og lære af de gode eksempler fra andre virksomheder og uddannelsesinstitutioner. 
 
Bliv klogere, giv dine bud og find svar på:

- Hvilke kompetencer får medarbejderne brug for, når IT kommer til at spille en større rolle i automation?
- Hvad har vi haft succes med?
- Hvordan reagerer medarbejderne på de nye krav, og hvordan klæder vi den eksisterende arbejdsstyrke på til digitaliseringen?
- Hvordan kommer vi mere IT ind i automationsuddannelserne?
- Hvad skal indholdet være i efteruddannelser vedrørende automation og informationssystemer?
 
Uddannelsesdagen er målrettet undervisere, uddannelsesledere, virksomheder og eksperter, der arbejder med digitalisering og automation i industrien.
 

Program: 

Kl. 9.30    Registrering og morgenkaffe

Kl. 10.00    Velkomst og hvordan IT er ved at blive bygget oven på automation i Industrien
Formand for DAu's uddannelsesnetværk Leif Poulsen, Global Technology Partner, NNE A/S

Kl. 10.30    Hvordan tænker vi uddannelse i Industriel IT?
Lektor John Bagterp Jørgensen, DTU Compute  

Kl. 11.00    Hvordan dækker vi uddannelsesbehovene for både automation og IT i den enkelte jobfunktion? 
Direktør Svend Jensen, ERA

Kl. 11.30    Case: Hvad er vores ambitioner i forhold til at integrere IT i produktionen  og resten af virksomheden? 
MES Manager Ulrik Mørch, Kamstrup A/S

Kl. 12:00 Frokost

Kl. 12.45    Hvilke udviklingstendenser ser vi inden for hyperfleksibel automation og digitalisering?
Direktør Peter Plougmann, Plougmann Copenhagen

Kl. 13.15    Case: Hvordan klæder vi medarbejderne på til den digitale fabrik på 
Grundfos?

Uddannelseschef Finn Brøndum, Grundfos A/S

Kl. 13.45  Workshops:
- Hvilke kompetencer får vi brug for, når IT integreres kraftigere i den automatiserede  industri?
- Har vi de rigtige uddannelser og efteruddannelsestilbud i krydsfeltet mellem automation og IT til industrien i Danmark?

Kl. 14.45  Opsamling på workshops og afrunding 
Formand for DAu’s uddannelsesnetværk Leif Poulsen, Global Technology Partner, NNE A/S

Kl. 15:00 Tak for i dag

Se printvenligt program her.

Se foreløbige deltagerliste pr. 18.10.2017

Christine Bernt Henriksen Dansk Industri
Emil Daugaard Industriens Uddannelser
Katrine Laubjerg  Industriens Uddannelser
Leif Poulsen NNE
Claudia Parnas Dansk Industri
John Bagterp Jørgensen DTU Compute
Svend Jensen ERA
Ulrik Mørch Kamstrup A/S
Peter Plougmann Plougmann Copenhagen
Finn Brøndum Grundfos A/S
Jette Nøhr DAu
Henning Aaberg EUC Lillebælt
Maria Windt Jul Erhvervsakademiet Lillebælt
Ann Christina Oliveira-Borg Industriens Uddannelser
Søren Raagard Maskinmesterskolen København
Benedikte Maul Andersen 3F
Per Brath AAMS
Karsten Uldal NEXT - uddannelse København
Tanja Bundesen NEXT - uddannelse København
Hans Uhd UCRS
Samuel Bang UCRS
Jalal Azadi Erhvervsakademiet Lillebælt
Ole Ricther Københavns Erhvervsakademi
Malene Hasse Københavns Erhvervsakademi
Ruslan Trifonov Erhvervsakademiet Lillebælt
Karen Gilbro Nielsen Dansk el-forbund København
Morten Rude Dansk el-forbund København
Claus Lade Syddansk Erhvervsskole
Lars Espersen Dansk el-forbund
Torben Andresen Lindhardt Dansk Metal
Marie Nørgaard Laursen BYG OVEN PÅ
Trine Vester-Sørensen BYG OVEN PÅ
Mads Risgaard Knudsen Tekniq
Björn Snorri Gudmundsson Bøg
Region Syddanmark
Mette Smith Thastum DI
Lene Henriksen Region Syddanmark
Helle Aalborg DI
Michael Thura Pedersen Erhvervsakademi MidtVest
Morten Aurelius KEA
Susanne Bentzen Novo Nordisk A/S
Anna Dam Lykkegaard Højbjerre Brauer Schultz
Rasmus Enemark Dansk Arbejdsgiverforening
Johnny Kristensen Styrelsen for undervisning og kvalitet